sypialnia

Wystrój sypialni

sypialniaKolejnym pomieszczeniem, w którym spędzamy dość dużo czasu szczególnie podczas snu jest sypialnia. Ważne jest aby to w niej czuliśmy się najlepiej, gdyż to tam właśnie rozpoczynamy i kończymy swój dzień.
Charakterystycznym elementem wystroju wnętrz sypialni są zasłony. Rozłożyste zasłony pełnią ważną rolę, gdyż to dzięki właśnie kontrolujemy promienie słoneczne wpadające do naszego pokoju. Jak można urządzić swoją sypialnie? Oczywiście stylów może być tyle ludzi na świecie, gdyż przeważnie każdy lubi coś innego. Jedni aranżując wnętrze sypialni będą się wzorować na słynnych sypialniach angielskich. Charakteryzują się one potężnymi łóżkami, najczęściej z baldachimem oraz bogatym wzornictwem pościeli i narzuty, mówiąc krótko dużo przepychu.

Po powrocie z Włoch często pragniemy urządzić sypialnie w stylu prowansalskim. Cechą charakterystyczną są bogato rzeźbione małe komody. Mając do dyspozycji mieszkanie na jednym z wyższych pięter możemy zamiast małego okna wstawić specjalna przeszkloną ścianę, co przy porannych promieniach słońca daje niesamowity efekt.

Wewnętrzne dziedzińce i tarasy wykładano żwirem ogrodowym lub zwykłymi kamieniami.

Style architektury

Każdy pamięta ze szkoły, iż istnieją róże style w architekturze. Dzisiejsze wnętrza często nawiązują niektórymi elementami do pewnych znanych stylów, których świetność już dawno przeminęła. Poniżej krótkie przypomnienie stylów.

Uznaje się, iż głównym twórca architektury renesansu jest Włoch Filip Brunelleschi. Cechami charakterystycznymi renesansu było zastosowanie wszelkich uproszczeń konstrukcyjnych i prostoty. Ponieważ Brunelleschi interesował się architekturą starożytnego imperium rzymskiego dlatego też architektura renesansu nawiązywała do wzorów zabytków. Klasycznymi cechami było stosowanie kolumn oraz belkowania.

Kolejnym stylem wartym uwagi jest styl gotycki, który był pierwszym w Europie zachodniej oryginalnym stylem architektonicznym. Jego budowle rozpoznawcze to strzeliste kościoły oraz różne katedry w szczególności wiary chrześcijańskiej. Użyte w wnętrzach świątyń rzeźby są delikatne i oszczędne. W kościołach stosowany były piękne witraże przedstawiające najczęściej sceny biblijne lub sylwetki świętych.